top of page

Fenntartható szépségápolás I. rész - Első lépések a környezettudatos szépségápolás felé

A divatiparhoz hasonlóan a szépségipar is azon iparágak egyike, melyek jelenlegi működése a legnagyobb jóindulattal sem mondható fenntartónak, igaz jelen esetben a probléma középpontjában a sokkolóan magas műanyagfelhasználás áll. A Zerowaste tanulmánya szerint körülbelül 120 milliárd műanyag csomagolóanyagot gyártanak kozmetikai termékek csomagolásának céljából,, ráadásul legtöbbjüket sajnálatos módon nem újrahasznosított vagy nem is újrahasznosítható módon.


A műanyag felhasználáson túl a termékekben megtalálható mikroműanyagok komoly problémát jelentenek a környezet számára. Természetes vizeinkbe két fő úton kerülhetnek be: a szintetikus szövetből készült ruhák mosásából és a kozmetikumokból, valamint a környezetben jelen lévő műanyaghulladékok fizikai-kémiai aprózódása útján. Gondoltad volna, hogy a fesztiválszezon ideje alatt előszeretettel használt csillámporokat sok helyen már betiltották a bennük megtalálható mikroműanyagok miatt?


Alapvetően két dologra kell odafigyelni: az egyik a vegyszerek használatának csökkentése, a másik a szeméttermelés mérséklése, ezért első szépségápolásról szóló bejegyzésünkben olyan globális cégeket/márkákat szeretnénk bemutatni, melyek ugyan nem hazai előállítású és száz százalékban természetes kozmetikumokat árulnak, de a drogériákban fellelhető termékek nagy többségéhez képest fenntarthatóbb alternatívákat kínálnak a szépségápolás területén.





A sokak által ismert és kedvelt márka élen jár a fenntarthatóság területén. Állatkísérlet-mentes, vegán és természetes alapanyagokat használnak, mindezt szinte 100%-osan csomagolásmentesen: ahogy ők mondják „pucéran” árulják varázslatos illatú termékeiket. Az országok közötti transzportnál nem repülővel, hanem hajóval szállítják termékeiket a célországba, csökkentve ezzel is a környezetszennyezést.

TIPP: Pucér karácsonyi ajándék, ugye, hogy jól hangzik? A Lushnál a hulladék csökkentésére és újrahasznosítására törekednek, ezért újrahasznosított PET-palackokat és vintage kendőket is használnak, továbbá idén újrahasznosított gyümölcsrostból készült fürdőbomba-tartókat készítettek, melyek könnyen becsomagolhatók egy kendőbe, ami pedig egy igazán aranyos és fenntartható karácsonyi ajándékötlet.







Az angol The Body Shop vállalat középpontjában az állatvédelem fontossága áll, a kozmetikumokat – melyek több mint 80%-ban természetes alapanyagokból készülnek – nemcsak a lehető legtermészetesebb módon állítja elő, de az állatok védelmére is figyel és a Méltányos Közösségi Kereskedelmi hálózatnak köszönhetően lehetőségeket és jövőt teremt sok száz családnak a világ eldugott részein is. 2020-ra pedig a legetikusabb és az egyik legfenntarthatóbb globális vállalattá szeretne válni, mely eléréséhez 14 célt tűzött ki maga elé.






Napjainkban a szépségápolás iparág nagyvállalatai, mint a L’Oreal vagy akár a Henkel is nagy előrelépéseket tesz a fenntarthatóság terén.



Idén került bevezetésre a L’Oreal vállalat alá tartozó Garnier márka újdonsága a Garnier Bio, melynek nevéből is kiderül, hogy a minőségi bio összetevőket tartalmazó arcápolókat botanikusok szakértelme inspirálta és a Garnier szakértelmét hozzáadva természetes és hatékony termékcsalád született. Minden termék ECOCERT tanúsítvánnyal, Cosmos Organic minősítéssel rendelkezik, minden összetevő vegán, bio előállítású és megújuló forrásokból származik. Az előállítás során újrahasznosított, illetve újrahasznosítható anyagot használnak fel. Valamennyi flakon 100%-ban újrahasznosított PET palackból készül és 100%-ban újrahasznosíthatóak, éppen úgy, mint a szállításukra használt, FSC által fenntarthatónak minősített kartonok.. A Forest Stewardship Council egy non-profit szervezet, mely a felelős erdőgazdálkodást igazoló tanúsítvány kiállításáért felelős.



A pénztárca-barátabb termékek is egyre jobban odafigyelnek a környezetvédelem fontosságára és a műanyagfelhasználás csökkentésére. A Fa márka pár hónapja mutatta be az Ocean Love elnevezésű termékeit, melyek 100%-ban újrahasznosított műanyag csomagolásban találhatók és a csomagolás 50%-a úgynevezett Social Plastic-ból készült. Miért is jó kezdemnyezés a Social Plastic? A Plastic Bank célja, hogy megállítsa a műanyaghulladék keletkezését, különös tekintettel az óceáni műanyagszennyezésre, főként azokban az országban, ahol az újrahasznosítási rendszer nem megoldott. A Plastic Bank-kel együtt a súlyosan érintett országokban a Henkel számos gyűjtőközpontot állított fel, ahol az ott élők be tudják cserélni az összegyűjtött hulladékot pénzre vagy más szolgáltatásra.









Σχόλια


fehérvirág.png

Köszönjük a feliratkozást!

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
bottom of page