top of page

Fenntartható lakberendezés - Hogyan ötvözd a stílust a tudatossággal?

Ebben a bejegyzésünkben ismét a stílusos megjelenés kerül a középpontba, habár ez alkalommal nem a sajátunk, hanem környezetünké. Tudjuk, hogy sokaknak IKEA-ba járni az egyik kedvenc hétvégi program, főleg ha még húsgolyókra is van idő, de ha esetleg szeretnétek lecserélni a PAX szekrényt vagy meguntátok a sztenderd made in Russia poharakat, akkor az alábbiakban bemutatunk nektek néhány magyar tervezőt, akik igazán egyedivé és esztétikussá varázsolhatják belső tereiteket.



Gungl Tibor márkája, az UPLUX a fenntartható design példáján keresztül próbálja szemléltetni a mai tárgykultúránk megváltoztatásának szükségességét és lehetőségeit. Az egyedi lámpák ipari hulladék, kerékpáralkatrészek és üvegpalackok újrahasznosításából jönnek létre, megmutatva, hogy egy termék életciklusának vége lehet egy másik termék életének kezdete, nincs hulladék, csak új szerep. Az üveghulladék felhasználása különösen fontos, hiszen újrahasznosítása közel sem olyan elterjedt, mint a papíré vagy a műanyagé.



Bár nem kimondottan zöld projektnek indult, a Paper Up! márka 2012 óta a papír újrahasznosításának és újragondolásának szenteli magát, melynek végeredményei gyönyörű lakberendezési dizájntárgyak, főként lámpák, fali panelek, vázák és kisebb kiegészítők. A Paper Up! emellett egyedi szolgáltatást is nyújt, megrendelésre bármilyen funkciójú tárgyat legyárt, mely különleges és ízléses dísze lehet otthonunknak. Koralevics Rita papírcementből készült alkotásait Barcelonától Stockholmig ismerik és a magyar tervező már komoly építészirodákkal és cégekkel dolgozik együtt, hiszen az innovatív technika, a kézműves és unikális jelleg képes mindig egy új arcát mutatni a papír sokszínűségének. A termékekbe csakis természetes alapanyagok kerülnek, az összes alkotóelem vízbázisú, a papírcement és lakk pedig még vízállóvá is teszi a termékeket, még ha nem is ez az elsődleges cél.



Ha már az újrahasznosított papírnál tartunk, érdemes megemlíteni a Pressed Pets márkát is, mely különböző anyagokkal és textúrákkal kísérletezve alkot. Szalai Veronika alapvetően papírhulladékból és biológiailag lebomló anyagokból (pl. szójaviasz) készít formabontó faliórákat, gyertyákat és egyéb dísztárgyakat. Az összegyűrhető és egyszerűen tisztítható faliórák alakját mi magunk is alakíthatjuk, így biztosan nem létezik belőlük két teljesen egyforma.




Franta Ági 2010-ben indította márkáját, azóta pedig védjegyévé vált csillaglámpája. A lámpák újrahasznosított kartonból készülnek, sok méretben, szinte végtelen színkombinációban összeállíthatók a 180 cm magas állólámpától kezdve a tenyérnyi csillag égősorig. A lámpabúrát patentok tartják össze, így ha egy kis DIY élmény után vágyakoznánk, csupán 7 pattintással saját magunk is összeállíthatjuk csillaglámpánkat. Ági portfóliója az évek során kibővült, ma már akár kézzel készített csillagszőnyeg, illusztrált villanykapcsoló, csillagcsempe vagy éppen a klasszikus csillaglámpa fa változata is a miénk lehet.



A betont sokan ridegnek és statikusnak tartják, de az utóbbi időben egyre népszerűbb a használata a designerek körében, elég csak egyik nagy hazai sikerünkre, az Ivanka studióra gondolni. A gigantikus építészeti projektekben részt vevő céggel ellentétben a MOHA design olyan emberközelibb termékeket állít elő ebből a különleges anyagból, amelyek tökéletesen kiegészíthetnek egy nappalit vagy egy dolgozószobát. A márka kizárólag kis magyarországi manufaktúrában gyártja termékeit, melyek között találhatunk lakberendezési kiegészítőket, kisebb használati tárgyakat és ékszereket is. Ráadásul a gyártás során nem termelnek hulladékot, az öntéskor megmaradt többletbeton a bordugó öntőformákban végzi a designkedvelő borászok legnagyobb örömére.



Valószínűleg addig senki nem válik igazán felnőtté, amíg vagy nemtörődömséggel vagy túlbuzgó öntözéssel el nem teszi láb alól az első szobanövényét. Akiben esetleg mély nyomot hagyott ez az eset és azóta is hadilábon áll az élő növényekkel, annak tökéletes megoldást jelenthetnek a KippKopp Design gyönyörű termékei. Csépke Sára webáruházában szebbnél szebb szárított virágokat, terméseket és koszorúkat találhatunk, legújabb instant csokor ötletükkel pedig a bennünk rejlő kreativitás és alkotási vágy is teret nyerhet. A KippKoppDesign a rendelések postázása során igyekszik szem előtt tartani a környezetvédelmet, a kézzel készített díszeket újrahasznosított natúrpapírba csomagolják. Kövessétek Sárát Instagramon is, mert nagyon szép és inspiráló képeket tölt fel!



Azonban nemcsak a legesztétikusabb virágokat lehet felhasználni otthonunk szebbétételére, hanem olyan sokak által utált növényeket is, mint például a parlagfű. A Viaplant egy átvilágítható növényi tartalmú burkolat, mely új távlatokat nyit öt kiemelet területen: falburkolatok, világítótestek, bútorok, térelválasztók, használati tárgyak és divatipari kiegészítők is készíthetők belőle, de természetesen egyedi elképzelések megvalósítása is lehetséges. Megalkotói újragondolták a városi zöldfelületek fenntartása során keletkezett növényi részek hasznosítását és a lehulló falevelek vagy fűnyírás során keletkezett gyep kaszálék mellett olyan invazív fajokat is felhasználnak, amelyek terjedés egyébként is problémát okoz. Olyan növényi részeket, leveleket és virágzatokat alkalmaznak, amelyek megújulási ideje egy év vagy kevesebb, így hozva létre egy egyedülállóan kreatív burkolóanyagot. Focirajongónak és székesfehérváriaknak különösen ajánljuk, hiszen előfordulhat, hogy a Videoton pálya füve kerül a falburkolatukba.


A Fészek részek márka olyan környezettudatos, lapra szerelhető bútorokat kínál, melyeket bárki könnyedén összeszerelhet otthon. A gyártás fő filozófiái a természetes anyagok használata és a hulladékminimalizálás (minden bútor esetén 5% alatti hulladékmennyiség szemben az ipari átlag 60%-kal), így ötvözve a fenntarthatóságot a designnal. A bútorrészeket csapolások tartják össze, így nem szükséges se csavar, se ragasztó az összeszerelés során. Ráadásul termékeik egészségünkre káros anyagoktól is mentesek, mivel a gyártás során kizárólag vegyszermentes festékeket és felületkezelő anyagokat használnak.



Comments


fehérvirág.png

Köszönjük a feliratkozást!

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
bottom of page